جامع ترین وبگاه بانک مشاغل در سطح کشور جامع ترین وبگاه بانک مشاغل در سطح کشور .

جامع ترین وبگاه بانک مشاغل در سطح کشور

مروری بر معماری مساجد تاریخی به سبک ایرانی (بخش 2)

مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان

یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان است که در دوران صفویه بنا شده‌است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده‌است و به «شیخ لطف‌الله» عالم دینی به نام عهد صفویه پرداخت شده است. گنبد به غایت زیبای این مسجد به شیوه‌ی ساسانی بر روی یک اتاق چهار گوش استوار شده است. در این مسجد به دلیل موقعیت قرار گرفتن سردر ورودی در ضلع شرقی میدان، تغییر جهتی به سوی جنوب انجام گرفته، تا گنبد خانه رو به سوی قبله داشته باشد.

مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل آباد شیراز یکی از مهم‌ترین و زیباترین آثار به جای مانده از دوران زندیه است که در 1187 هجری قمری ساخته شد. سردر ورودی مسجد در قسمت شمالی قرار دارد و در مقابل آن در جنوب مسجد، شبستانی وسیع (50*100 متر) ساخته شده است که 48 ستون سنگی یکپارچه ابهتی چشم‌گیر بدان بخشیده است. سراسر نمای مسجد، دو ایوان بزرگ شمالی و جنوبی و سر در ورودی دارای کاشی‌کاری‌های نفیس و رنگ‌های فریبنده و چشم نواز است.

مسجد و مدرسه سپهسالار تهران

مسجد و مدرسه سپهسالار در سال 1296 ه.ق و به همت «میرزا حسین خان سپهسالار» جنب «کاخ سپهسالار» ساخته شد. این مسجد که در زمان خود بزرگ‌ترین مسجد تهران قلمداد می‌شد، بنایی است چهار ایوانی، با ایوان‌هایی رفیع و گنبدی زیبا در جبهه جنوبی. بر روی مناره‌های چندگانه مسجد، سطوح کاشی‌هایی با نقش‌های هندسی، در کنار کاشی‌هایی قرار دارند که اغلب تصاویری از مناظر گوناگون را تا قسمت فوقانی گلدسته‌ها پوشانیده‌اند.

مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیر الملک از مساجد تاریخی شیراز است که در محله گود عربان خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است و جزو بناهای دوران قاجار و اندکی تاثیر پذیرفته از معماری عثمانی است که در فاصله سال های 1293 تا 1305 ه.ق به دستور حسینعلی نصیر الملک که از اعیان و اشراف شیراز بود، ساخته شده است. این مسجد بین سال های 1293 تا 1305 ه.ق توسط محمد حسن معمار و محمدرضا کاشی‌ پز معماران آن زمان ساخته شده است.


برچسب: مساجد تاریخی، مساجد تاریخی به سبک ایرانی، مسجد تاریخی دامغان، مسجد نصیرالملک شیراز، مسجد و مدرسه سپهسالار تهران، مسجد وکیل شیراز، مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان، مسجد امام اصفهان، مسجد گوهرشاد خراسان، مسجد جامع ورامین، مسجد جامع اصفهان،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۲۹:۰۸ توسط:گروه برنامه نویسی آیکوجاب موضوع: معماری و طراحی داخلی نظرات (0)